سلام به بازدیدکنندگان و خوانندگان عزیز هذیون ! ممنون بابت کامنت های زیباتون و لطفی که به من دارید. ای کاش همه پست های من انقدر نظر و دیدگاه داشت. امروز کمی وقتم آزاد بود و تصمیم گرفتم برم سراغ خانه اوّل ! ممکنه خیلی از دوستانی که بلاگ من رو می خوانند درباره هک و هکرها چیز زیادی ندونند. در ابتدا بهتره بگم عکس های ترسناک و اسکلت ها و ... هیچ ارتباطی به هکرها نداره پس خواهشا قبل از مطالعه این پست این تصویر رو از دهنتون پاک کنید.

هک کردن در لغت به معنی رخنه کردن است و به نقل از ویکی پدیا هک یعنی : سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل یک مشکل در رایانه . در علوم مربوط به رایانه معنی هک گاه مساوی معنی کرک (crack) که رمزگشایی است نیز عنوان می‌شود. در گفتگوهای امروزی هک به معنی نفوذ به یک سیستم رایانه‌ای است. و کرک نیز به معنی رمزگشایی است و کراکر به فرد گشاینده رمز می‌گویند.
گستردگی واژهٔ هک منحصر به رایانه نمی‌باشد و توسط افراد با تخصص‌های گوناگون در زمینه‌هایی از قبیل موسیقی، نقاشی و... نیز به کار می‌رود که به معنی دگرگونی‌های هوشمندانه و خلاقانه فرد در آن زمینه می‌باشد.

با این تعاریف تکلیف سی دی های مختلف که با عنوان "سی دی هک" یا "نرم افزار هک" و ... به فروش می روند چه می شود ؟ یک کلام ! کلاه برداری !

پ.ن: سی دی هایی که با عنوان "ابزارهای هکینگ" فروخته می شوند و تبلیغاتی مانند "با این سی دی هکر شوید" ندارند ارزنده هستند !

هکر ها عموما به دو دسته مختلف تقسیم می شوند که تقریبا امروزه همه می دانند (کلاه سیاه / کلاه سفید). ولی با دید تخصصی هکر ها با توجه به زمینه کاری و تخصص خودشان به ده ها دسته تقسیم شده اند.

بسیاری افراد فکر میکنند وقتی سیستم آنها هک شود یعنی هکر می تواند دستگاه مورد استفاده آنها را حتی منفجر کند ! به قول معروف اینها مال فیلم هاست.

بگذارید خیالتان را راحت کنم. به نظر من هکرهایی که انقدر قدرت داشته باشند که بتوان واقعا اسمشان را هکر گذاشت در دنیا بیش از ده هزار نفر نیستند.

اما آن دسته از هکرهایی که بین 10.000 نفر هکر واقعی قرار دارند نرم افزار هایی برای آسان کردن هکینگ ابداع کردند که معروف ترین آنها تروجان ها هستند که پس از نزدیک شدن به زمان منسوخ شدنشان آنها را توسعه داده و RAT ها را به وجود آوردند.

تروجان ها یا RAT ها ابزاری هستند که باعث شده خیلی ها اسمشان را هکر گذاشته و دوستان و آشنایان خود را بترسانند یا حتی در مواقعی در محل زندگی خود اسم و رسمی در هم زنند.

این نرم افزار ها عملیات فوق العاده ای انجام میدهند که تمام اطلاعات شما (حتی وب کم) را در اختیار دوست هکر شما قرار می دهند. امّا چطور؟

نرم افزار اصلی تروجان یا همان (Trojan Client) نرم افزاری است که به شما امکان ساختن فایل جاسوس را می دهند. از طریق این نرم افزار شما تعیین می کنید که میخواهید جاسوسی چه چیز هایی انجام شود و پس از فشردن دکمه "Enter" تروجان شما فایلی را تقدیم حضورتان خواهد کرد که آن را برای دوستانتان بفرستید و جاسوسی آنها را کنید (یا حتی کنترل سیستم آنها را به دست گیرید). در واقع دوست هکر شما، متاسفانه یا خوشبختانه هیچ منبع علمی و یا تلاشی در راستای هکر شدن یا هک کردن شما انجام نداده است !

این افراد که بدون اطلاع از پشت پرده قضیه شروع به هک کردن دوستان و اد لیست یاهو یا فیس بوک خودشون می کنن در اصل LAMMER نام دارند. LAMMER در بین هکر ها به معنی "اسکل" می باشد.

به نظر شخصی بنده هکر های واقعی تلاشی برای هک کردن دوستان و آشنایان نمی کنند ! امّا دسته دیگری از هکر ها روی وب سایت ها و سرور ها تمرکز کرده اند. این هکر ها با استفاده از روش های بسیار زیاد که از حوصله این مطلب خارج است سعی به نفوذ در وب سایت های مختلف می کنند.

شاید سوالی برایتان پیش آید که چرا؟ چه نفعی برای یک هکر دارد که وب سایتی را هک کند ؟

اولین جواب شما که شامل طرز فکر بسیاری از هکر ها (مخصوصا هکر های تازه وارد به دنیای وب) می شود، چیزی نیست جز قدرت نمایی !

اما دسته های حرفه ای تر از هکر ها دلایل خودشان را دارند. یا در ازای این کار پولی دریافت کرده اند و یا می خواهند پیشنهاد امن سازی به صاحب آن وب سایت دهند و بسیاری دلایل دیگر ! (مثلا می خواهند به خودشان ثابت کنند که می توانند)

 

هکر ها، برنامه نویسان و ایمن سازان همگی متخصصان واقعی هستند که دنیای مجازی را زنده نگه داشتند. (گرافیست ها جا نیوفته البته)

بنابراین خواهشمندم طرز فکر های اسکلتی رو دور بریزید.

 

در مورد هکرها سارق هم در انتها بگویم که دو دسته اند ! دسته اوّل که از تخصص کمی برخوردارند از روش های "مهندسی اجتماعی" یا همان گول زدن و کلاه برداری استفاده می کنند و دسته دوم هکر های بسیار متخصص هستند که می توانند ایمن ترین سیستم های دنیا که همان سیستم های مالی هستند را هک کنند. این دسته از هکرها بسیار کم یابند و اکثرا به دلیل تخصص بسیار بالای آنها کسی از علم بسیارشان خبر ندارد.

 

امیدوارم لذت برده باشید.

در صورت تمایل توضیحات کاملتری در آینده درباره هکر ها خواهم نوشت

 

موفق و پیروز باشید