سلامی دوباره به عزیزان. برای یک بلاگر یا وبلاگ نویس، وقتی مطلب جدیدی به ذهنش میرسه، نوشتن و انتشار آن با انگیزه و شوق خاصی همراهه ! این برای من هم صدق میکنه . پس اگر میخواهید از ویندوز به اوبونتو مهاجرت کنید، شما هم این مطلب رو با ذوق و شوق فراوان بخونید.

بسیاری از دوستانی که در دنیای مجازی فعالیت میکنن یا حتی از کاربران این فضا هستند دوست دارن حداقل یکبار اوبونتو رو تجربه کنن ! و اونایی که اوبونتو رو تجربه کردن هم به فکر مهاجرت به این سیستم عامل هستند. اول از همه باید بگم اوبونتو یکی از نسخه های لینوکسه که مثل همه سیستم عامل های هم رده خودش به صورت متن باز ارائه شده و در حال حاضر نزدیک به 20 میلیون نفر از این سیستم عامل رایگان استفاده می کنند. به نظر من اوبنتو پتانسیل پیشرفت خیلی بهتر از اینی که هست رو داره ولی به دلیل عدم پشتیبانی کمپانی های تولید کالای دیجیتال، مثل اندروید فراگیر نشد !

برای مهاجرت به اوبنتو چند نکته رو فراموش نکنید ! :

1- اوبنتو ویندوز نیست

2- تا با این سیستم عامل بخواید هماهنگ شید اذیتتون میکنه

3- اگر میخواهید حرفه ای شوید مهاجرت کنید ! اگر حداکثر استفاده شما از کامپیوتر فیلم دیدن و نرم افزار های آفیس هست دردسرهای اوبنتو رو به جان نخرید !

4- ابونتو با توجه به سخت افزارهای بازار فعلی سرعت خیلی بهتر و بیشتری از ویندوز داره

5- اوبونتو عالیه !

6- ابونتو توی ایران پیشرفت خوبی کرده و حتی فروم و پشتیبانی هم داره !

7- ابونتو حتی اندازه 1/5 ویندوز هم نرم افزار نداره !

 

حالا بریم سراغ مهاجرت ...

خیلی از دوستان با نرم افزار VMware آشنا هستند (کسانی که آشنا نیستند اینجا کلیک کنند) . این نرم افزار اجازه اجرای سیستم عامل های مختلف رو در محیط ویندوز میده و به اصطلاح مجازی ساز یا ماشین مجازی در فارسی نامگذاری شده. برای اینکه کمی با Ubuntu آشنا شوید بهتره با استفاده از Vmware این سیستم عامل رو از سایتش دانلود کنید و روی سیستم خودتون اجرا کنید (توضیح و آموزش این مسائل خارج از حوصله این پست و من است).

اما کمی بعد از آشنایی بدون شک و تردید هاردتون رو فرمت کنید و Ubuntu رو نصب کنید !

 

چرا ؟

چون مایکروسافت کاربران کامپیوتر رو تنبل میکنه ! چون وقتی ویندوز به این راحتی هست چرا بریم سراغ اوبونتو ؟ پس 100% بعد از مدتی بیخیال مهاجرت میشید! پس بعد از اجرای این سیستم عامل در Vmware بدون شک هاردتون رو فرمت کنید و به اوبونتو مهاجرت کنید.

مثال می زنم.. ابونتو در اوایل موقع فیلم دیدن و کارهای روزمره اذیت میکنه ! ولی این اذیت به خاطر عدم وجود پلاگین های مورد نیازش هست که با یک کلیک همه چی درست میشه ! ولی چون ویندوز با مدیا پلیر مثل هلو فیلم پخش میکنه باعث میشه شما همون یک کلیک هم برای رفع مشکل اوبنتو نکنید !

اما با نصب ابونتو به صورت پیش فرض و بدون استفاده از ماشین های مجازی ساز باعث میشه خیلی سریع پلاگین های موردنیازتون رو دانلود کنید و این سیتسم رو کاملا شخصی سازی کنید. در مورد امنیت و... هم به نظر من اوبنتو خیلی حرف  های بیشتری برای گفتن داره در مقابل ویندوز ...

 

اگر میخواید برنامه نویسی رو شروع کنید هم اوبنتو رو بهتون پیشنهاد میکنم. مخصوصا برای زبان های سرور ساید (سمت سرور) ! چون این سیستم عامل بر پایه لینوکس طراحی شده از ترمینال بسیار قدرتمندی برخوردار هست و امکان اجرای سرویس های لینوکسی رو کاملا به شما میده (در کنار اینکه شما یک سیستم شخصی دارید میتونید به یادگیری پیکربندی سرور، تامین امنیت سرور، برنامه نویسی و ...) بپردازید.

 

اوبنتو هر روز در حال پیشرفت هست و بخش های Software Center و Update Center و ... هم بهش اضافه شده که داره سعی میکنه نظر کاربران تنبل رو هم جلب کنه !

 

ضرر نمی کنید ...

 

موفق باشید